Co to jest coaching

17 października 2021

Co to jest coaching

Coaching to proces, który wykorzystując potencjał osoby i jej motywowania, prowadzi do łatwiejszego podejmowania decyzji i zmiany. Coaching jest metodą rozwoju osobistego.

Jakie są zalety coachingu

Coaching wspiera osobę na każdym poziomie w stawaniu się tym, kim chce być. Coaching poszerza horyzonty, buduje świadomość, daje możliwość wyboru, podejmowania decyzji i prowadzi do zmian.

Coaching pomaga w konkretnych projektach zawodowych i w osobistych celach. Odblokowuje potencjał osoby, aby zmaksymalizować jej wydajność. Coaching może być bardzo odkrywczy i inspirujący!

Jak wygląda coaching

W coachingu uczestniczą minimum dwie osoby: coach oraz klient, który jest osobą coachowaną (tzw. coachee).

Ponieważ coaching jest procesem, wymaga serii spotkań prowadzonych w formie luźnej rozmowy. Dla coachingu indywidualnego proponuje się minimum od 5 do 10 spotkań rozłożonych na od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jedno spotkanie (sesja) trwa od 45 do 60 minut. Może odbywać się osobiście lub przez internet.

Temat rozmów zależy od klienta – to może być coś, co go w danej chwili nurtuje, blokuje czy zastanawia. To mogą być wyzwania czy nowe projekty, które coachee chciałby omówić. Celem rozmowy jest usunięcie barier, które powstrzymują klienta przed działaniem i poszerzenie pola widzenia poprzez odkrycie i wykorzystanie drzemiącego w kliencie potencjału. Coaching jest bardzo naturalny, ponieważ sięga do wartości każdej osoby powodując, że decyzje i działania, które klient podejmie w sprawie tematu, z którym przyszedł są spójne z unikalnym systemem wartości tej osoby.

Jakie są rodzaje coachingu

Technika coachingu jest szeroko stosowana w życiu prywatnym (life coaching) jak i w zawodowym (business coaching). Life jak i business coaching to są dwie główne kategorie, w których specjalizują się coachowie.

Istnieje również coaching, który łączy obszar life i business wiedząc, że jedno nie może istnieć od drugiego. Przykładem może być tutaj kobieta, która jest zainteresowana rozpoczęciem własnej działalności, ale z poszanowaniem i uwzględnieniem jej roli jako mamy. Ja zajmuję się właśnie takim coachingiem.

Coaching najczęściej jest indywidualny, ale istnieje również coaching grupowy (nieznający się wcześniej ludzie pracują nad tym samym tematem) lub coaching zespołowy (pracownicy w obrębie jednej organizacji).

Kim jest coach

Coach to profesjonalista, który zwykle ma wcześniejsze wykształcenie (bardzo często psychologiczne) i w trakcie kursu swojego życia zdecydował się pomagać innym osobom za pomocą coachingu.

Coach pomaga w dokładnym sformułowaniu celu i ułatwia wydobycie potencjału klienta podczas spotkań. Coach nie daje porad czy wskazówek, ale zadaje celne pytania. Coach nie jest mentorem czy doradcą, który stoi wyżej od klienta mówiąc mu co ma robić. Coaching to relacja równości pomiędzy coachem i klientem.

Specjalizujący się w życiowych tematach life coach to profesjonalista wellbeing (dobrego samopoczucia), który pomaga ludziom robić postępy w ich życiu, aby osiągali większe spełnienie.

Dla kogo jest coaching

Coaching jest dla osób, które są otwarte na świat i są chcą świadomie podejmować decyzje zgodnie ze swoim wewnętrznym „ja”. Coaching jest dla osób, które nie boją się zmian, są otwarte na wyzwania i które lubią się uczyć.

Jako forma rozwoju jest szczególnie polecana osobom, które chcą świadomie podejmować decyzje, być lepszym, spokojnym i szczęśliwym oraz odkryć w sobie drzemiące pokłady potencjału.

Czym nie jest coaching

Coaching nie jest: dawaniem rad, doradztwem, konsultingiem, mentoringiem, terapią czy udzielaniem informacji zwrotnej.

Umów się na bezpłatną rozmowę online

Rozmowa trwa około 15-20 min.